Český výrobek
Košík 0 0 Kč

Nakupte za 1 200 Kč a dostanete dopravu zdarma.
Při nákupu nad 1 500 Kč dostanete navíc zdarma dárkový poukaz na 100 Kč.

Jak vybrat matraci

Široká nabídka různých typů matrací znesnadňuje výběr matrace vhodné pro vaši potřebu, a to z hlediska její funkce, životnosti i ceny. Proto vám pro lepší orientaci nabízíme malý návod.

Jak vybrat matraci

Můžeme vybírat podle následujících kritérií:

Matrace LINDART jsou určeny pro různé typy uživatelů a představují vysokou kulturu zdravého spaní. Kvalitní jádra těchto matrací a jejich potahy vznikly z prvotřídních materiálů a tomu odpovídají také jejich výborné užitné vlastnosti.

Při výběru správné a kvalitní matrace doporučujeme, aby splňovala následující podmínky:

 • Rozměry
  Odpovídala rozměrům Vašeho lůžka a Vaší tělesné váze.
 • Tvrdší nebo elestičtější jádro
  Volte, zda je pro Vás vhodnější tvrdší nebo elastičtější jádro matrace.
 • Jádro a potah v harmonii
  Jádro matrace a prošívaný potah se musí vhodně doplňovat a tvořit sourodý celek s podobnými vlastnosti. Jestliže např. jádro je schopno odvádět vlhkost, je vhodné, aby odvod vlhkosti zajišťoval také potah matrace.
 • Provzdušněnost
  Je žádoucí, aby matrace byla vzdušná.
 • Absorpce a odvod potu
  Zejména u jedinců, kteří se více potí je tato vlastnost velmi důležitá, protože napomáhá udržovat suché a příjemné prostředí v lůžku.
 • Protibakteriální a protiplísňová úprava
  Protibakteriální a protiplísňová úprava je dnes už běžnou záležitostí jak u jader, tak i u potahů matrací. Zvyšuje hygienický standard matrace.
 • Snímatelný potah matrace
  Potah matrace by měl být snímatelný. Hrozí mu větší možnost znečištění než jádru a jeho údržba praním je velmi jednoduchá a praktická.
 • Stálost tvaru
  Dlouhodobá stálost jejího tvaru má podstatný vliv na životnost matrace. Závisí na materiálovém složení jádra a jeho výšce – ideální je výška jádra nad 20 cm.
 • Anatomická přizpůsobivost
  Anatomická přizpůsobivost matrace ležícímu tělu a rozložení jeho váhy na jednotlivé zóny matrace. Např. rozdílná tuhost jednotlivých zón jádra zajišťuje individuální a optimální oporu hlavy, ramen, trupu, nohou, apod.
 • Doporučený rošt
  Každá matrace musí být uložena na doporučeném roštu, jenom tak se u ní projeví v plné míře všechny její požadované vlastnosti.

 

Vše o tvrdosti matrace :

Tvrdost či tuhost matrací se obvykle uvádí v rozsahu 1 až 7, od nejměkčí po nejtvrdší. Jak měkká, tak tvrdá matrace má své výhody a nevýhody. Velmi obecně se dá říci, že ženy a starší lidé upřednostňují měkčí matrace, zatímco muži a mladší lidé tvrdší matrace.

 

     Měkké matrace jsou zhotoveny z latexu nebo studené pěny. Moderní matrace z VISCO paměťové pěny se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Oceňují je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi. Avšak pozor, příliš měkká matrace vyvolává pocit spaní v houpací síti a nutí svaly bez přestání pracovat, aby udržely páteř ve správné pozici.

     Středně tuhé matrace jsou nejrozšířenější, protože poskytují dobrou oporu zádům. Mohou být latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové, taštičkové, přírodní . Obohacují se také kokosovým vláknem či koňskými žíněmi, díky kterým jsou prodyšné a hodí se pro alergiky.

     Tvrdé matrace jsou určeny především osobám s vyšší tělesnou hmotností, s vnitřním jádrem z kokosových vláken a studené pěny. Výborně odvádí vlhkost a reguluje teplotu. Vydrží opravdu hodně.

 

Nosnost matrace :

Platí, že uvedená nosnost matrace má převyšovat hmotnost uživatele alespoň o 5 kg.

 

Délka, šířka a výška matrace :

Matrace by měla být o 20 až 30 cm delší než uživatel a pro zajištění pohodlí při otáčení se dospělým doporučuje šířka matrace minimálně 90 cm (i proto patří mezi nejprodávanější rozměry matrace 90 x 200 cm). Pro partnery jsou lepší 2 matrace (se stejnými rozměry, ale dvojí tuhostí), takzvané „partnerské“. Optimální výška matrace je okolo 15 cm. Čím vyšší matrace, tím lépe se z ní vstává.

 

Potah matrace :

Praktický je snímatelný potah matrace, který se dá vyprat. Dbát na hygienické spaní je nutné hlavně u alergiků na roztoče z domácího prachu. Mnohé potahy na matrace se dají rozpůlit a vyprat v menší pračce.

Zpět nahoru

Adresa

LINDART s.r.o.
Pražákova 10
619 00 Brno

Otevírací doba

Po – Pá, 9:00 – 17:00